Vdes aktori i njohur, Norman Lloyd

12 Maj, 2021 - 10:56 pm

Aktori i njohur, Norman Lloyd është ndarë nga jeta në moshën 106-vjeçare.

Lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë djali i Lloyd, Michael Lloyd, i cili tha se i ati vdiq të martën në shtëpinë e tij në lagjen Brentwood të Los Angeles.

Karriera e Lloyd daton që në dramat më të hershme amerikane, si ajo e vitit 1939, “On the Streets of New York”, deri tek projektet e shekullit të 21, si “Modern Family” dhe “The Practice”.

Roli i tij më i famshëm është ai në filmin e vitit 1942, “Saboteur”, drejtuar nga Hitchcock, i cili gjithashtu e përfshiu Lloyd edhe në thrillerin klasik të vitit 1945, “Spellbound”.

Role të tjera të tij përfshijnë filma si: “The Southerner” të Jean Renoir, “Limelight” të Charlie Chaplin, “Society Poets Dead” me Robin Williams, “In Her Shoes” me Cameron Diaz dhe “Gangs of New York” me Daniel Day-Lewis. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme