Vdes aktorja franceze, Nathalie Delon

21 Janar, 2021 - 11:21 pm

Aktorja, Nathalie Delon, e cila ka luajtur në filmin “The Samuraï” të Jean-Pierre Melville me bashkëshortin e asaj kohe, Alain Delon, vdiq sot në Paris në moshën 79 vjeçare, njoftoi djali i saj Anthony Delon.

“Mamaja ime vdiq e rrethuar nga të afërmit e saj. Ajo vdiq nga tumori”, deklaroi djali i Nathalie dhe Alain Delon, Anthony.

Në sytë e publikut të gjerë, ajo mbetet Jane, partnerja e Alain Delon në “The Samurai” (1967), nga romani “The Ronin”, i Goan McLeod.

Ajo xhiroi gjithsej 30 filma në role dytësore deri në fillim të viteve 1980, duke përfshirë “Army of Shadows” (1969), gjithashtu nga Jean-Pierre Melville, “Docteur Justice” (1975), nga Christian -Jaque, dhe “Game of Seduction” (1976), nga Roger Vadim.

Nathalie Delon do të kalonte menjëherë pas kamerave duke realizuar filmin “They Call It an Accident” (1982) dhe “Sweet Lies” (1986), me Treat Williams. Ajo do të publikonte kujtimet e saj në 2006.

Me origjinë spanjolle, ajo lindi në Francine Canovas më 1 gusht 1941 në Oujda, në Maroc, në atë kohë nën protektoratin francez. Ajo mbërriti në Paris në vitin 1962 pasi u nda nga bashkëshorti i parë, Guy Barthelemy. /ata/ KultPlus.com

Të ngjajshme