Vdes regjisori Wolfgang Petersen

17 Gusht, 2022 - 11:06 am

Regjisori gjerman Wolfgang Petersen, i cili arriti famë ndërkombëtare me filmat “Das Boot”, “Outbreak” dhe “Air Force One”, ka vdekur në moshën 81 vjeçare nga kanceri, tha një zëdhënëse.

Petersen, i cili drejtoi A-lista të Hollivudit, duke përfshirë Clint Eastwood, Dustin Hoffman, George Clooney, Harrison Ford dhe Brad Pitt gjatë një karriere që përfshin pesë dekada, vdiq të premten në Los Angeles.

I lindur në Emden, Gjermani në vitin 1941, Petersen shënoi suksesin e tij të parë të madh me “Das Boot”, përshtatur nga një roman me të njëjtin emër për Betejën e Atlantikut.

Filmi i dha atij dy nominime për Oscar në Oscar Awards 1983, duke përfshirë edhe regjinë më të mirë, dhe Petersen publikoi filmin e tij të parë në gjuhën angleze – filmin fantazi për fëmijë “The Never Ending Story”.

Ai kaloi në filmat e Hollivudit në vitet 1990, duke punuar me Eastwood dhe John Malkovich në “In The Line of Fire” dhe duke drejtuar Hoffman në “Outbreak”.

Në vitet 2000, Petersen drejtoi Clooney në “The Perfect Storm” dhe Pitt në “Troy”.

Ai vdiq në rezidencën e tij në Brentwood, Los Angeles në krahët e gruas së tij 50-vjeçare, Maria Antoinette. / AFP / KultPlus.com

Foto: AFP

Të ngjajshme