“Virgjëresha Shqiptare” me regji të Bujar Alimanit do të shfaqet në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Cabourg

6 Qershor, 2022 - 5:00 pm

Filmi ”The Albanian Virgin” nën regjinë e Bujar Alimanit pas premierës botërore në edicionin e 37-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë, në kategorinë zyrtare të konkursit ndërkombëtar ku fitoi dy çmime kryesore, tani do të shfaqet edhe në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Cabourg të Francës, shkruan KultPlus.

Kështu, shënohet një sukses i radhës i filmave shqiptar, premierat e të cilëve po jepen gjithandej në festivale ndërkombëtare.

Ndërsa, lajmin e ka bërë të ditur vetë regjisori Bujar Alimani, i cili tregon se gjithsej gjashtë filma në garë do të konkurrojnë për çmimin e madh të jurisë.

VIRGJËRESHA SHQIPTARE në Francë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Cabourg – FRANCË

15-19 qershor 2022

Gjashtë filma në garë do të konkurrojnë për çmimin e madh të jurisë kryesuar nga Diane Kurys, gjashtë filma artistikë nga Brazili, Suedia, Shqipëria, Greqia, Spanja dhe Irani.

Shkretëtirë e veçantë nga Aly Muritiba (Brazil)
NELLY & NADINE nga Magnus Gertten (Suedi, dok)
IMAGJINUAR nga Ali Behrad (Iran),
DODO nga Panos H. Koutras (Greqi),
UJI nga Elena Lopez Riera (Spanjë)
THE ALBANIAN VIRGIN by Bujar Alimani (Albania)
“, ka shkruar ai në rrjetet sociale.

Filmi zë vend në Shqipërinë e vitit 1958, ku një djalë dhe një vajzë rriten së bashku në të njëjtin fshat. Ata janë miqtë më të mirë. Luana është vajza e një njeriu shumë të respektuar, Agimi biri i tradhtarëve të cilët u ndaluan nga qyteti nga komunistët. Pavarësisht nga këto rrethana të pafavorshme, të dy ruajnë miqësinë e tyre për 10 vjet. Si një grua e re Luana përjeton gjithnjë e më shumë se të jesh grua është një mallkim dhe ndërmerr veprime të pazakonta, i jep fund situatës së saj si viktimë dhe fiton fuqinë për të vendosur vetë.

https://www.festival-cabourg.com/actus?fbclid=IwAR0dtdyS_8FMjUxq4QJEOjlHwGTKi_hDOMjoLnJtyeXmWfIYvpZwu5ZEmjY#annonce-de-la-programmation-de-la-36e-editionKultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme