Fotografi e rrallë me mësues e nxënës të mësonjëtores së parë shqipe (FOTO)

30 Janar, 2018 - 3:58 pm

Mësonjëtorja e Korçës është shkolla e parë shqipe që u hap më 7 mars të vitit 1887 në Korçë nga ana e mësuesit patriot Pandeli Sotiri, ndërsa ndër vite cilësohet si një qendër e rëndësishme e edukimit të nxënësve, shkruan KultPlus.

Hapja e kësaj shkolle konsiderohet si një nga momentet më të rëndësishme në historinë kombëtare shqiptare, pasi që deri atëherë mësimi mbahej në shtëpi private. KultPlus po ju sjellë një fotografi të nxehësve dhe mësuesve të kësaj shkolle në Korçë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme