Marie Curie, gruaja e parë që fitoi çmimin Nobel

10 Gusht, 2017 - 1:10 pm

Marie Curie u nderua me çmimin Nobel në Fizikë në vitin 1903 dhe me çmimin Nobel në Kimi në vitin 1911. Në këtë fotografi e cila është realizuar në vitin 1908 shihet Marie Curie me dy vajzat e saj Eva dhe Irene.

Edhe vajza më e madhe e Maries Irène ia kushtoi jetën shkencës. Irene Joliot-Curie u nderua me çmimin Nobel në Kimi 1935, ndërsa Eva ishte pianiste, gazetare dhe diplomate. Ajo ka qenë drejtoreshë e Fondit të Fëmijëve në organizatën e Kombeve të Bashkuara UNICEF, organizatë kjo e cila në vitin 1965 u nderua me çmimin NobelPeacePrix.

Foto: Koleksione të Përgjithshme. Biblioteka ‘Wellcome’, Londër. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme