230 vjet nga vdekja e gjeniut të muzikës klasike

5 Dhjetor, 2021 - 10:19 am

Sot janë mbushur 230 vjet nga vdekja e gjeniut të muzikës klasike Wolfgang Amadeus Mozart, përcjell KultPlus.

Ai ishte një kompozitor i shquar dhe me ndikim gjatë epokës moderne.

Mozart tregoi aftësi të jashtezakonshme nga fëmijëria e tij e hershme. Ai kompozoi nga mosha pesë vjeçare dhe performoi para familjes mbretërore Evropiane.

Në moshën 17 vjeçare, ai ishte angazhuar si një muzikant i gjykatës në Salzburg, por u rrit i shqetësuar dhe udhëtoi në kërkim të një pozitë më të mirë, gjithmonë kompozonte me bollëk. Ndërsa duke vizituar Vjenën në 1781, ai u shkarkua nga posti i tij Salzburgut. Ai zgjodhi për të qëndruar në kryeqytet, ku ka arritur famë, por pak siguri financiare. Gjatë viteve të tij të fundit në Vjenë, ai i kompozoi shumë nga simfonitë e tij më të njohura, koncerte dhe opera, dhe pjesë të Requiem, e cila ishte në masë të madhe e papërfunduar në kohën e vdekjes së tij.

Ai kompozoi mbi 600 vepra ,shumica ishin kulme simfonike , koncertante , operës dhe muzikës korale . Ai është ndër më të popullarizuarit të kompozitorëve klasikë, dhe ndikimi i tij mbi të mëvonshëm muzikë artit perëndimor është i thellë ; Beethoven i kompozoi veprat e tij të hershme në hijen e Mozart dhe Joseph Haydn shkroi se ” Pasardhësit nuk do të shihnin një talent të tillë përsëri në 100 vjet “

Ndër 19 operat më të njohura dallojmë:”Rrembimi nga Saraji”,”Dasma e Figaros”,”Don Zhuani”,”Keshtu bëjnë të gjitha”.

Mozart u sëmurë në Pragë ne 6 shtator 1791 në premierën e operës së tij La clemenza di Tito , e shkruar në të njëjtin vit. Ai vazhdoi funksionet e tij profesionale për disa kohë , dhe realizoi premierën e Magic Flute më 30 shtator . Shëndeti i tij u përkeqësua më 20 nëntor , në të cilën pikë ai përfundoi në shtrat , duke vuajtur nga ënjtje , dhimbje dhe të vjella .

Ai vdiq në shtëpinë e tij më 5 dhjetor 1791./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme