26 vjeçari nga Kosova zgjedhet kryetar i Socialdemokrateve në Halmstad të Suedisë

5 Mars, 2021 - 2:27 pm

Regjioni i Halandit ishte i pari në Evropë që dërgoi një deputet me rrënjë shqiptare në parlamentin e Suedisë. Ishte ky regjion që i besoi tre mandate Adnan Dibranit i cili tashme tetë vite ka në duar ekonominë suedeze në komisionet e parlamentit suedez. Tash me hapa të sigurt dhe një shqiptar do të preke parlamentin suedez ose qeverinë suedeze.

26 vjeçari Arber Gashi u zgjodh kryetar i partisë Socialdemokrate në qytetin e Halmstadit që është posti me i lartë që merr një shqiptar në Suedi.

“Sonte më është dhënë besimi më i madh i në jetë deri më tani që të bëhem kryetar i Socialdemokratëve në Halmstad. Jam jashtëzakonisht i lumtur dhe mirënjohës, por mbi të gjitha i përulur përpara besimit që kam marrë nga anëtarët partisë. Premtimi më i rëndësishëm që duhet të bëj është se së bashku me bordin e sapo zgjedhur do të bëj gjithçka mundem për të drejtuar partinë me besim të plotë , transparencë dhe respekt ndaj secilit qytetar të Halmstadit”.

“Dua të falënderoj të gjithë ata që më kanë nominuar, që kanë besuar në mua dhe që më mbështesin çdo ditë. Ju jeni inspirimi im , se bashku drejt fitoreve të reja” u shpreh Arbër Gashi i cili rrugën politike e filloi në rininë e partisë e që nga sot është drejtues i saj.

Edhe vetë kryeministri suedez Stefan Löfven e vlerëson lartë Arbërin

Familja e Arbër Gashit është nga Fortesa e Drenasit, transmeton Klan Kosova. / KultPlus.com

Të ngjajshme