3 nëntori në histori, Skënderbeu lë betejën e Nishit dhe niset për Krujë

3 Nëntor, 2022 - 9:17 am

Më datë 3 nëntor 1443 është një datë historike për Shqipërinë, pasi Skënderbeu do të linte betejën e Nishit dhe do të nisej për në Krujë, ku më pas edhe do të luftonte kundër Osmanëve për 25 vite me radhë, shkuan Top Channel, transmeton KultPlus.com

Ngjarjet më të rëndësishme të kësaj date

644 – Umar ibn al-Chattab, kalifi i dytë mysliman u vra nga një skllav persian në Medina.

1443 – Skënderbeu la betejën e Nishit, për t’u nisur për në Krujë.

1792 – U hap Universiteti i Guadalajaras në Meksikë.

1918 – Polonia merr pavarësinë nga Rusia.

1954 – Seria e parë filmave Godzilla paraqitet në Japoni.

1967 – Lufta e Vietnamit: Filloi Beteja në Dak To.

1970 – Salvador Allende u shpall president i Kilit.

1972 – Salvador Allende krijoi qeverinë e armatës civile në Kili.

1990 – Gjermania Lindore dhe Perëndimore u bashkuan më pak se një vit pas rënies së murit,

Lindje

39 – Lukani, historian romak

1604 – Osman II, sulltan i Perandorisë osmane.

1863 – August Heimer (1863-1930), gjeolog gjeograf dhe shkrimtar suedez.

1921 – Charles Bronson, aktor dhe regjisor amerikan

Vdekje

1954 – Henri Matisse, piktor francez.

1969 – Wilhelm Reich, psikiatër austriak(* 1897.)

1970 – Petar II. Karađorđević, mbreti i fundit jugosllav (* 1923.)

1981 – Edvard Kocbek, letrar slloven (* 1904.)

1995 – Jean-Bédel Bokassa, kryetar pastaj mbret i Republikës Qendrore Afrikane (* 1921.)

2005 – Hrvoje Bartolović, shahist kroat (* 1932.)

2007 – Toni Kljaković, këgëtarë kroat.

Festa dhe përvjetorë

1903 – pavarësia e Panamasë

1978 – pavarësia e Republikës Dominikane./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme