93 vjet nga lindja e Alfred Moisiut, ish-presidenti i Shqipërisë

1 Dhjetor, 2022 - 9:00 pm

Alfred Spiro Moisiu ekspert ushtarak shqiptar që shërbeu si president i Shqipërisë lindi më 1 dhjetor të vitit 1929, përcjell KultPlus.

Ai ishte një politikan i pavarur i zgjedhur për të pajtuar partitë politike kundërshtare të vendit të tij.

I lindur në një familje me një histori të gjatë shërbimi ushtarak, Moisiu luftoi kundër pushtimit gjerman të Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore (1943–45). Ai u shkollua në Bashkimin Sovjetik, ku u diplomua në vitin 1948 në Shkollën e Inxhinierisë Ushtarake në Leningrad (tani Shën Petersburg) dhe në 1958 nga Akademia e Inxhinierisë Ushtarake në Moskë, ku fitoi Medaljen e Artë. Ai mbajti poste të shumta ushtarake përpara se të fillonte punën për departamentin e inxhinierisë në Ministrinë e Mbrojtjes së Shqipërisë në vitin 1958, ku përfundimisht u bë drejtor i plotë i inxhinierisë dhe fortifikimeve (1971) dhe zëvendësministër i Mbrojtjes (1981). Ai mori doktoraturën. në shkencën ushtarake në 1979.

Pas një kohe larg politikës, Moisiu u emërua ministër i mbrojtjes në vitin 1991. Ai shpejt u bë këshilltar i ministrit të mbrojtjes (1992) dhe më pas zëvendësministër (1994). Në vitin 1994 themeloi Shoqatën Shqiptare të Atlantikut të Veriut. Me moton personale “Perëndim, Paqe, Drejtësi dhe Zhvillim”, ai u bë lider i përpjekjeve të Shqipërisë për t’u integruar me Perëndimin. Moisiu humbi pozicionin e tij në ministri në 1997, por u kthye në ballë politike pesë vjet më vonë.

Si një kandidat politikisht neutral i mbështetur nga partitë socialiste dhe demokratike, Moisiu shërbeu si president i Shqipërisë nga korriku 2002 deri në korrik 2007. Duke folur rrjedhshëm në rusisht, italisht dhe anglisht, Moisiu botoi shumë artikuj të lidhur me ushtrinë dhe mbrojtjen, si dhe libër Kosova: Midis Luftës dhe Paqes (2004). /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme