Agjencia spanjolle e lajmeve shkruan për traditat e martesës në fshatin Lubinjë e Poshtme të Prizrenit

18 Gusht, 2021 - 11:00 am

Në një artikull të kushtuar dasmës së Sellma Demiroviq thuhet se ajo ditën e saj të madhe, martesën ka vendosur ta ketë në formë tradicionale.

Pos saj, dasmë të tillë kishin edhe tri motrat e saj që janë më të mëdha se ajo, transmeton Klankosova.tv.

EFE shkruan se ky fshat ka rreth 3 mijë banorë ku 60 përqind e popullsisë janë larguar për në shtetet evropiane për të siguruar mbijetesën.

E veçanta e dasmave të tilla si kjo e nuses në fjalë është se ajo vishet me veshje popullore dhe e ka fytyrën të ngjyrosur me të bardhë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme