Arkeologët zbulojnë ‘qytetin më të vjetër me perla’ në Gjirin Persik

22 Mars, 2023 - 12:21 pm

Një grup arkeologësh në Emiratet e Bashkuara Arabe tha të hënën se ata kanë gjetur atë që ata besojnë se është qyteti më i vjetër i perlave në Gjirin Persik në ishullin Sinniyah, në lindje të emiratit Umm al-Quwain.

Sipas Departamentit të Turizmit dhe Arkeologjisë Umm al-Quwain, qyteti prej 12 hektarësh (30 hektarë) funksionoi midis fundit të shekullit të 6-të dhe mesit të shekullit të 8-të, para qytetërimit islam.

Gjetjet e studiuesve zbulojnë se qyteti është një nga “vendbanimet më të mëdha të mbijetuara të urbanizuara të gjetura ndonjëherë” në atë që sot është Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe besohet se ka strehuar mijëra banorë, shumë prej të cilëve mbështeteshin në industrinë e perlave. Shtëpitë e komunitetit u ndërtuan nga shkëmbinj vendas të plazhit dhe materiale nga mjedisi përreth, dhe çatitë e tyre ishin prej trungjeve të palmave.
Ndërsa vendbanimet e tjera të perlave dihet se kanë ekzistuar në rajon, ky është veçanërisht unik, tha Timothy Power, profesor i asociuar i arkeologjisë në Universitetin e Emirateve të Bashkuara Arabe. Jo vetëm për shkak të moshës dhe madhësisë së komunitetit, por edhe sepse nuk ishte sezonal – funksiononte gjatë gjithë vitit, tha ai.

“Ky është një renditje tjetër vendbanimesh, ky është një qytet i duhur,” i tha CNN Power, i cili ishte pjesë e ekipit që bëri zbulimin, duke shtuar se komuniteti ishte i populluar dendur me një sërë llojesh banesash dhe përfshinte të ndryshme socio-ekonomike. grupe.
Banorët e qytetit ka të ngjarë të ishin të krishterë, pasi vendbanimi ndodhet pranë një manastiri të lashtë të krishterë që u zbulua vetëm vitin e kaluar, tha Power.

Sipas Departamentit të Turizmit Umm al-Quwain, praktika e perlave, e cila përfshin zhytësit që marrin perlat nga gocat e detit ose midhjet e gjetura në dete dhe liqene, ka qenë pjesë e trashëgimisë së rajonit për më shumë se 7000 vjet.
“Ne e dimë nga klauzolat historike se kishte tregje të tjera të rëndësishme të perlave në këtë periudhë,” tha Power, por ishte e qartë se perla ishte një industri kryesore për qytetin e sapo zbuluar.
Në momentet e pikut për tregun e perlave, një numër i madh njerëzish ishin të përfshirë në industri, tha Power. Në Abu Dhabi fqinj, shtoi ai, pothuajse dy të tretat e popullsisë mashkullore merreshin me perla në shekullin e 19-të./cnn/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme