Beata Donner, kur Holokausti nuk t’i lejon as tri pranvera

25 Gusht, 2019 - 5:32 pm

Në Holokaust, ndër periudhat më të errëta të njerëzimit, humbën jetën miliona njerëz të pafajshëm.

Në krimin ku morën pjesë tërë Evropa, plot fate njerëzish morrën një kahje tjetër, shumë prej tyre u ndërprenë.

Çdo fytyrë e viktimave të Holokaustit është dhimbje.

Beata Donner lindi më 22 gusht të vitit 1941 në Hungari. Mëkati i saj ishte të ishte hebreje. Kjo vajzë në fotografi, e buzëqeshur dhe plot jetë, u vra në Kampin e Aushvicit në Gjermani.

Ajo ishte gati 3 vjeçare kur jeta e saj u ndalua. Babai i saj ishte Imre ndërsa nëna Eva, me origjinë nga Nagykanizsa.

Faqja në Facebook dhe Tëitter e Memorialit në Aushvic kujton gjithmonë në përvjetore njerëzit të cilët gjetën vdekjen në Holokaust.

Rreth 6 milionë hebrenjë u vranë në Holokaust, në mënyrat më të tmerrshme dhe më monstruoze. / KultPlus.com

Të ngjajshme