Biden thotë se pushtimi i Putinit po afron Evropën dhe NATO-n

26 Shkurt, 2022 - 10:00 pm

Presidenti amerikan Joe Biden, në një intervistë të transmetuar të shtunën, tha se një nga qëllimet e tij kryesore strategjike ndërsa Rusia pushton Ukrainën është të mbajë NATO-n dhe Bashkimin Evropian të bashkuar, shkruan CNN, përcjell KultPlus.

“Qëllimi im që në fillim ishte të sigurohesha që të mbaja të gjithë NATO-n dhe Bashkimin Evropian në të njëjtën drejtim. Sepse e vetmja gjë që mendoj se Putini mund të bënte ishte të ndante NATO-n.. Dhe kjo nuk ka ndodhur”, tha Biden për komentatorin Brian Tyler Cohen.

Biden parashikoi gjithashtu se Rusia do të paguante një çmim të rëndë si në afat të gjatë ashtu edhe në atë të shkurtër për pushtimin e saj të Ukrainës, duke shtuar se konflikti po afron Evropën dhe NATO-n. /KultPlus.com

Të ngjajshme