Bota përjetoi qershorin më të nxehtë në histori

19 Korrik, 2019 - 5:00 pm

Bota ka përjetuar qershorin më të nxehtë në histori muajin e kaluar, me temperaturë mesatare prej 16.4 gradësh Celsius.

Administrata e Oqeanisë dhe Atmosferës e Shteteve të Bashkuara tha se temperatura mesatare globale ka qenë më e nxehtë se mesatarja e shekullit 20. Sipas saj, të nxehtit ka qenë më i përqendruar në Evropë, Rusi, Kanada dhe Amerikë Jugore.

Agjencia amerikane e lëshoi raportin në kohën kur Shtetet e Bashkuara po përgatiten për një valë të rrezikshme të të nxehtit ndërkaq Shërbimi Kombëtar i Motit në SHBA paralajmëroi se dhjetëra miliona njerëz do të preken nga nxehtësia e tepërt në ditët e ardhshme, me temperatura që pritet të arrijnë deri në 43.3 gradë Celsius.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se temperatura rekord do të vazhdojë si rezultat i ndryshimeve klimatike. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme