Cineplexx dhe Albi Mall sjellin IMAX në Kosovë

2 Mars, 2023 - 5:42 pm

Cineplexx dhe Albi Mall njoftojnë publikun që kanë nënshkruar marrëveshjen me IMAX Corporation për të sjellë teknologjinë më të avancuar të kinemasë, IMAX, për herë të parë në trojet shqiptare.

Pas një bashkëpunimi afatgjatë dhe tejet të suksesshëm mes Cineplexx dhe Albi Mall, të dy palët janë dakorduar që të zgjerojnë kinemanë aktuale me teknologjinë më të avancuar të kinemasë IMAX, për t’i sjellur publikut kosovar inovacion dhe eksperiencën më të mirë në treg.

Në vijim mund të lexoni komunikatën zyrtare të Cineplexx Austria dhe IMAX Corporation:

VIENNA & NEW YORK  — 2 Mars, 2023 — Cineplexx Austria dhe IMAX Corporation (NYSE: IMAX) njoftuan sot një zgjerim të partneritetit të tyre të gjatë me një marrëveshje për tre sisteme të reja IMAX® më të avancuara me Laser në Evropë. Cineplexx, operatori më i madh i kinemasë në Austri dhe Evropën Juglindore, do të vendosë sistemet e reja në Austri dhe Kosovë – sistemi i parë IMAX për vendin.

“Kjo marrëveshje nënvizon se Evropa mbetet e gatshme me potencial rritjeje për IMAX, pasi ne shikojmë të zgjerohemi në tregje të suksesshme si Austria dhe në vende të reja e të pa eksploruara si Kosova”, tha Rich Gelfond, CEO i IMAX. “Ne jemi të ngazëllyer që vazhdojmë partneritetin tonë të gjatë dhe të suksesshëm me Cineplexx – të cilët e kuptojnë vlerën e IMAX dhe vazhduan të nënshkruajnë marrëveshje të reja me ne edhe gjatë pandemisë – për t’i sjellë audiencës së tyre eksperiencën e plotë premium IMAX.”

“Ne jemi të ngazëllyer për të ofruar eksperiencën më të fundit të kinemasë për klientët tanë të rinj dhe besnikë në Prishtinë, Kosovë. Kjo marrëveshje tregon qartë se ekonomitë e reja po rriten dhe se njerëzit duan përvojat më të mira në kulturë dhe argëtim. Kjo gjithashtu thekson besimin që partnerët tanë në IMAX kanë tek ne duke u zhvilluar në territore të reja dhe ne mezi presim të forcojmë zinxhirin tonë të suksesshëm të kinemasë edhe në tregun tonë vendas të Austrisë”, thanë Christian Langhammer dhe Christof Papousek së bashku, Pronarët Menaxhues. Cineplexx.

Cineplexx aktualisht operon me tetë lokacione IMAX përgjatë Austrisë, Serbisë dhe Greqisë, me një lokacion shtesë të mbetur para marrëveshjes së shpallur sot. Të dy kompanitë kanë gëzuar një partneritet të suksesshëm që nga viti 2009. Marrëveshja vjen përderisa IMAX ka një valë të vrullit në Evropë dhe në mbarë botën. Austria, Serbia dhe Greqia janë tre nga 48 vendet në mbarë botën ku “Avatar: The Way of Water” qëndron si publikimi i IMAX me fitimet më të larta ndonjëherë. Evropa është ndër tregjet kryesore të IMAX për rritjen e rrjetit, me vendet në të gjithë kontinentin – përfshirë Francën dhe Gjermaninë – të destinuara për zgjerim në vitin 2023.

Tre lokacionet e reja të Cineplexx do të pajisen me IMAX me Laser, teknologjinë më të avancuar të IMAX. Gjithëpërfshirës nga dizajni, IMAX me Laser është zhvilluar që nga fillimi për të ofruar imazhe të qarta si kristal, reale dhe audio precize për një eksperiencë të filmit, ndryshe nga çdo gjë tjetër. Ai veçohet nga një sistem inovativ i projeksionit me laser 4k që përmban një motor të ri optik, lente të dizajnuara me porosi dhe një grup teknologjish që jep imazhe më të ndritshme me rezolucion të shtuar, kontrast më të thellë dhe gamën më të gjerë të ngjyrave ekskluzivisht për sistemet IMAX.

Rreth IMAX Corporation

IMAX, një inovator në teknologjinë e argëtimit, kombinon softuerë të ndryshëm, arkitekturën dhe pajisjet për të krijuar përvoja që ju çojnë përtej kufirit të vendit tuaj në një botë që nuk e keni imagjinuar kurrë. Regjisorët dhe studiot e njohur të filmit po përdorin sistemet IMAX për t’u lidhur me audiencën në mënyra të jashtëzakonshme, duke e bërë rrjetin e IMAX ndër platformat më të rëndësishme dhe më të suksesshme të shpërndarjes teatrale për filmat e ngjarjeve kryesore në mbarë globin. Kompania e teknologjisë së transmetimit SSIMWAVE, një filial i IMAX, është një lider në zgjidhjet e cilësisë së videos të drejtuara nga AI për kompanitë mediatike dhe argëtuese.

IMAX ka selinë në Nju Jork, Toronto dhe Los Anxhelos, me zyra shtesë në Londër, Dublin, Tokio dhe Shangai. Që nga 31 dhjetori 2022, kishte 1,716 sisteme IMAX (1,633 multiplekse komerciale, 12 destinacione tregtare, 71 institucionale) që operonin në 87 vende dhe territore. Aksionet e IMAX China Holding, Inc., një degë e IMAX Corporation, tregtohen në bursën e Hong Kongut nën kodin e aksioneve “1970”.   

IMAX®, IMAX® Dome, IMAX® 3D, IMAX® 3D Dome, Experience It In IMAX®, The IMAX Experience®, An IMAX Experience®, An IMAX 3D Experience®, IMAX DMR®, DMR®, Filmed For IMAX™, IMAX LIVE™, IMAX Enhanced™, IMAX nXos®, SSIMWAVE® and Films to the Fullest®, janë marka tregtare dhe emra tregtarë të Kompanisë ose filialeve të saj që janë të regjistruara ose të mbrojtura ndryshe sipas ligjeve të juridiksioneve të ndryshme. Për më shumë informacion, vizitoni www.imax.com. Ju gjithashtu mund të lidheni me IMAX në Instagram (www.instagram.com/imax), Facebook (www.facebook.com/imax), Twitter (www.twitter.com/imax), YouTube (www.youtube.com/imaxmovies) dhe LinkedIn (www.linkedin.com/imax).

Rreth Cineplexx dhe Constantin Film-Holding GmbH

Me asetet e saj të kinemasë, Cineplexx Kinobetriebe GmbH dhe Lichtspieltheater Betriebs GmbH, Constantin Film-Holding GmbH njihet për kinematë moderne, vizionare dhe është pionieri i padiskutueshëm për sa i përket teknologjisë së kinemasë dhe standardeve të shërbimit – në 2018 dhe 2019, kjo u demonstrua me inovacionin më të fundit. Cineplexx Wienerberg (Onyx LED dhe Real D Ultimate Screen si dhe Barco Flagship Laser), në Cineplexx Graz, Split, Beograd dhe Novi Sad (MX4D), Laser IMAX në Cineplexx Donau Zentrum dhe Apollo dhe kinemaja e parë Dolby në Vjenë në kinemanë Village dhe më pas në Cineplexx Millennium City, tani më shumë lokacioni i katërt i Kinemasë Dolby pas Linzit dhe Aeroportit të Salzburgut.

Historia e kompanisë filloi në vitin 1951 me distributorin e filmit Constantin-Film në Austri, dhe që nga viti 1985 kompania ka qenë nën menaxhimin dhe partneritetin ose, si pasojë, në pronësi të plotë të sipërmarrësve austriakë. Në vitet 1970, pati një zgjerim mbarëkombëtar të kinemave me emrin Constantin-Film Kinos. Cineplexx Kinobetriebe GmbH është një degë e Constantin Film-Holding-GmbH, e themeluar në vitin 1995, me mbi 60 kinema në 12 shtete: Austri, Kroaci, Serbi, Slloveni, Bosnje dhe Hercegovinë, Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut, Shqipëri, Kosovë, Greqi, Rumani dhe Itali. Cineplexx operon me mbi 400 salla me më shumë se 70,000 ulëse.

Kursi i suksesshëm i zgjerimit ka vazhduar në mënyrë të qëndrueshme: Me blerjen e UCI Kinowelt në 2019, tre vendndodhjet e lidhura në Austri u bënë gjithashtu pjesë e zinxhirit Cineplexx. Në 2019 dhe 2020, zgjerimi në zonën e Evropës Juglindore gjithashtu hyri në një fazë të re me 5 kinema në Rumani. Falë rinovimit të gjerë të Cineplexx Millennium City në vitin 2020, i cili jo vetëm solli kinemanë e parë MX4D të Vjenës, por edhe çmimin ICTA EMEA 2020 në kategorinë “Modernizimi më i mirë i kinemasë”, kryeqyteti federal është tani shtëpia e kinemasë më moderne të Austrisë. Hapat e fundit të zgjerimit u zhvilluan në shtator 2021 me hapjen e re të Cineplexx Weiz, tani lokacioni i 5-të i kinemasë në Styria, Cineplexx ALGO në Merano, lokacioni i dytë në Tirolin e Jugut, Itali si dhe Cineplexx Ljubljana Rudnik, i cili u hap në fund të majit 2022 dhe vendos standarde të reja kinemaje në kryeqytetin slloven. Me rreth 1700 punonjës, kompania gjeneroi shitje prej më shumë se 150 milionë euro në vitin 2019. Në vitin 2019 – para pandemisë COVID-19 – kinematë Cineplexx mirëpritën afro 13 milionë vizitorë. Biznesi pas pandemisë zhvillohet mbi pritshmëritë, shitjet totale të pritshme në vitin 2023 do të kalojnë 200 milionë euro./ KultPlus.com

Të ngjajshme