займ на карту онлайн потребительский кредит

Çmimi “Nobel” për Kiminë shkon për teknologjinë e baterive

9 Tetor, 2019 - 3:34 pm

Çmimi “Nobel” në Kimi 2019 ju është dhënë John B. Goodenough, M. Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino për kërkimet e tyre në përmirësimin e teknologjisë së baterive.

Treshja do të ndajë së bashku çmimin për punën e tyre në zhvillimin e baterive litium-jon, sipas Akademisë Suedeze.

“Bateritë litium-jonike kanë revolucionarizuar jetën tonë dhe përdoren në çdo gjë, nga telefonat deri tek laptopët dhe automjetet elektrike,” – tha Komiteti. /KultPlus.com

Të ngjajshme