Di Caprio vazhdon thirrjen për mbrojtjen e Lumit Vjosa, kërkon nga krerët shqiptarë ti bashkangjiten nismës

30 Mars, 2021 - 10:26 pm

Aktori i famshëm hollivudian, Leonardo Di Caprio, po vazhdon mbështetjen e tij për mbrojtjen e lumit Vjosa në Shqipëri, kësaj radhe duke ju bërë apel krerëve të shteti shqiptar që ta mbështesin këtë nismë, shkruan KultPlus.

Në një postim në Twitter, Di Caprio ka postuar filmin e lumit Vjosa ku kërkuar që të shpërndahet sa më shumë, dhe ju ka bërë thirrje Edi Ramës, Lulzim Bashës, Ilir Metës dhe Blendi Klosit që ti bashkangjiten kësaj nisme.

“Javën e kaluar, aktivistët në të gjithë Evropën i kërkuan Qeverisë Shqiptare dhe BE të mbështesin #VjosaNationalParkNoë. BE tani ka premtuar mbështetjen e saj. Ju lutemi shpërndani këtë video dhe pyesni @ediramaal @lulzimbasha_al @BlendiKlosi @ilirmetazyrtar për të ndihmuar në ruajtjen e #BlueHeartofEurope”, ka shkruar ai.

Kujtojmë se Di Caprio dhe në mars të këtij viti kishte bërë thirrje që të firmoset peticioni për mbrojtjen e lumit, nga ndërhyrjet e qeverisë, si dhe ndërtimi i hidrocentraleve. Aktori tash e një kohë, ka qenë një nga personat që kanë ngritur zërin më së shumti për këtë çështje./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme