Duda Balje publikon fotografi me të gjitha veshjet tradicionale shqiptare

19 Shtator, 2020 - 6:58 pm

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Duda Balje nga Grupi Parlamentar 6+, ka publikuar një fotosesion, në të cilin ka pozuar me veshje tradicionale shqiptare nga më të ndryshmet, shkruan KultPlus.

Balje ka shkruar se veshjet tradicionale është mënyra se si paraqitet identiteti dhe përkatësia. Tutje ajo ka shtuar se nëpërmjet ruajtjes së kulturës së vendit tonë mund të tregojmë dallimet e kulturës sonë, me ato të vendeve tjera.

“Veshja popullore është forma se si paraqitet identiteti, përkatsia, kurse në formën e ndërlidhshmëris tregon kuptimin e së bukures. Me dëshiren që bile për pak kohë të jemi mbrojtës të traditës dhe vlerave kulturore të shtetit tonë dhe të tregojm ndryshmërin kulturore të popujve të ndryshëm të cilët kanë jetuar dhe ende jetojn në Kosovë. Pasuria e imagjinates, ngjyrave te ndryshme, çindisjes, mënyres së veshjes si dhe mënyres formës së paraqitjes të vetvetes dhe traditave tona. Kemi bërë këtë që keni mundësi të shifni”, ka shkruar deputetja në Facebook.

Në fotografitë e postuara në Facebook deputetja Duda Balje shfaqet me lloje të ndryshme të veshjeve tradicionale shqiptare/ KultPlus.com

Narodna nošnja je način na koji se izražava identitet,pripadnost a u načinu ukrašavanja pokazuje shvaćanje lepog.U…

Gepostet von Duda Balje am Freitag, 18. September 2020

Të fundit

Të ngjajshme