Fëmijët adoleshentë të aktivistes së burgosur iraniane, pranojnë çmimin e saj Nobel për Paqe

11 Dhjetor, 2023 - 7:31 pm

Binjakët adoleshentë të aktivistes iraniane të burgosur Narges Mohammadi, kanë pranuar Çmimin Nobel për Paqen në emër të saj.

Mohammadi, e cila po vuan një dënim 10-vjeçar në Teheran, fitoi çmimin e këtij viti për punën e saj në luftën kundër shtypjes së grave në Iran, përcjell klankosova.tv.

Në një fjalim të nxjerrë kontrabandë nga burgu dhe të lexuar nga fëmijët e saj, ajo denoncoi qeverinë “tirane” të Iranit.

“Populli iranian, me këmbëngulje, do të kapërcejë represionin dhe autoritarizmin”, tha ajo.

“Mos ki dyshim, kjo është e sigurt”.

Çmimi prestigjioz i paqes u nda në Oslo të dielën, së bashku me çmimet e tjera Nobel për letërsinë, shkencën dhe ekonominë.

Mohammadi ka qenë prej vitesh një figurë e shquar e të drejtave të njeriut në Iran. 51-vjeçari ka qenë pothuajse vazhdimisht në burg që nga viti 2010 – dhe në total është arrestuar 13 herë, është dënuar pesë herë dhe është dënuar me gjithsej 31 vite burg.

Aktualisht ajo ndodhet në burg për “përhapje propagande”, shkruan bbc, përcjell klankosova.tv.

Bashkëshorti i saj, aktivisti politik Taghi Rahmani, jeton në mërgim në Paris me dy fëmijët e tyre dhe ata nuk janë parë prej vitesh./klanKosova/KultPlus.com

Të ngjajshme