Fotoja simbol i tërmetit në Turqi

10 Shkurt, 2023 - 3:38 pm

Fotografoja dhe qaja, thotë Adem Altan për fotografinë e konsideruar si simbol i tërmetit shkatërrimtar në Turqi.

Fotograf prej 40 vitesh, 15 prej të cilave për llogari të agjencisë franceze të lajmeve, AFP, Adem Altan po shkrepte foto përpara një ndërtese të shembur në Kahramanmaras, epiqendra turke e tërmetit që vrau më shumë se 20 000 persona, kur pa një burrë të ulur në rrënoja.

Asnjë ekip shpëtimi nuk kishte mbërritur ende atje, një ditë pas katastrofës, dhe banorët po përpiqeshin të pastronin vetë rrënojat, për të shpëtuar të dashurit e tyre.

Rreth 60 metra larg fotografit, burri, i veshur me një xhaketë portokalli, ishte i palëvizshëm mes rrënojave, pavarësisht shiut dhe të ftohtit.

Ai mbante një dorë në të tijën, e cila doli nëpër rrënoja.

Kështu Ademi filloi të fotografonte imazhin që më pas bëri xhiron e botës, duke u bërë simbol i tragjedisë: një baba që mban dorën e vajzës së tij të vdekur, sikur të mos donte ta linte të qetë.

Ndërsa Ademi bënte foto, burri e ndiqte me vështrimin e tij.

“Bëji një foto vajzës sime”, i pëshpëriti ai fotoreporterit, me zërin e këputur që i dridhej.

Vetëm për një moment, ai lëshoi ​​dorën për t’i treguar fotografit vendndodhjen e vajzës së tij 15-vjeçare.

”Isha shumë i emocionuar, po qaja. Vazhdova të thosha me vete ‘o Zot, kjo është dhimbje e padurueshme”, thotë fotografi.

Më pas Ademi e pyeti për emrin e tij dhe të vajzës së tij të vogël.

”Vajza ime quhej Irmak. Unë quhem Mesut Hancer”, tha ai.

”Fliste me vështirësi, me zë shumë të ulët. Ishte e vështirë t’i bëje më pyetje pasi banorët përreth tij u kërkuan njerëzve të heshtin në mënyrë që të dëgjonin zërat e të mbijetuarve të mundshëm të bllokuar nën rrënoja”, shton Ademi.

Në atë moment, ai mendoi menjëherë se ai imazh mund të përmblidhte gjithë dhimbjen e viktimave të tërmetit, pa e imagjinuar megjithatë ndikimin që do të kishte.

E marrë nga media në mbarë botën, duke u bërë virale në rrjetet sociale, e ndarë qindra mijëra herë nga përdoruesit e tronditur.

Ademi ka marrë mijëra mesazhe.

“Mendoj se është një foto që do të mbetet në kujtesën time. Shumë më kanë thënë se nuk do ta harrojnë kurrë këtë imazh”, thekson fotografi.

Madje as ai./ KultPlus.com

Mesut Hancer holds the hand of his 15-year-old daughter Irmak, who died in the earthquake in Kahramanmaras, close to the quake’s epicentre, the day after a 7.8-magnitude earthquake struck the country’s southeast, on February 7, 2023. – Rescuers in Turkey and Syria braved frigid weather, aftershocks and collapsing buildings, as they dug for survivors buried by an earthquake that killed more than 5,000 people. Some of the heaviest devastation occurred near the quake’s epicentre between Kahramanmaras and Gaziantep, a city of two million where entire blocks now lie in ruins under gathering snow. (Photo by Adem ALTAN / AFP)

Të ngjajshme