Gjykata hodhi poshtë padinë kundër Michael Jacksonit për abuzim seksual

27 Prill, 2021 - 3:02 pm

Familja e mbretit të ndjerë të muzikës pop, Michael Jackson, e kanë shënuar një fitore ligjore teksa e kanë bindur një gjykatës që ta hedhë poshtë padinë e Wade Robsonit për abuzim seksual.

Valltari dhe koreografi Wade Robson në vitin 2013 ngriti padi kundër Jacksonit, duke pretenduar se ylli i ndjerë i muzikës e kishte abuzuar seksualisht kur ai ishte i mitur.

Image

Spekulimet dhe akuzat e Robsonit ishin shpalosur hollësisht në dokumentarin e profilit të lartë “Leaving Neverland”, të realizuar nga kanali “HBO”.

Duke e mbështetur një vendim paraprak, të hënën gjykatësi i Gjykatës Supreme të Qarkut të Los Angelesit, Mark A. Young, e hodhi poshtë padinë e Robsonit duke deklaruar se familja dhe udhëheqësit e pasurisë së këngëtarit të ndjerë, nuk ishin përgjegjës financiarisht ndaj Robsonit sepse korporatat nuk kishin asnjë detyrë ligjore ose aftësi për t’i kontrolluar veprimet e Michael Jackson.

Vince Finaldi, avokati i Robsonit në një deklaratë për media tha se vendimi i gjykatës kishte të meta fatale, dhe nëse është e nevojshme do të apelohet në Gjykatën e Apelit dhe në Gjykatën e Lartë.

Familja Jackson vazhdon ta ketë një betejë të veçantë gjyqësore me kanalin “HBO”, për prodhimin dhe shpërndarjen e dokumentarit “Finding Neverland”. / Koha.net / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme