Handkes iu dha pasaportë jugosllave, kur në Kosovë kishte luftë

7 Nëntor, 2019 - 10:00 am

Çmimi Nobel për Letërsi që këtë vit iu dha shkrimtarit Peter Handke, ngjalli debate e reagime të shumta në gjithë botën e sidomos në Kosovë e Bosnjë dhe Hercegovinë, shkruan KultPlus.

Peter Handke ka qenë njëri prej atyre që nuk e kishte fshehur adhurimin që kishte për regjimin e presidenit të atëhershem serb, Sllobodan Milosheviçit.

Gazetari i njohur amerikan, Peter Maass, ka vënë në pah se Peter Handkes i është ofruar pasaporta Jugosllave, pikërisht në kohën kur në Kosovë po kryhej spastrim etnik nga regjimi serb

Peter Maass, në llogarinë e tij personale në Twitter, ka bërë një postim, ku shihet një pasaportë jugosllave në të cilën shihet fotografia e nobelistit Handke.

Mass në postimin e tij shkruan: “Pasaporte serbe është lëshuar nga ambasada jugosllave në Vjenë më 15 qershor të vitit 1999. Në anën e majtë të pasaportës, pak sipër fotografisë së Handkes, shkruan se kombësia e tij është Jugosllave”.

Bashkangjitur gjeni linkun e postimit të plotë. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme