Hapet në Australi dyqani më i madh LEGO në botë

8 Dhjetor, 2023 - 7:30 pm

Grupi LEGO, në partneritet me Alquemie Group, ka zbuluar dyqanin më të madh LEGO në botë.

I vendosur në qendrën tregtare “Sydney Arcade” në zemër të Sidneit, dyqani mbresëlënës 900 metra katror është i shtrirë në dy nivele.

Dyqani përmban pjesë të panumërta të ekranit, të gjitha të bëra me tulla LEGO, natyrisht. Kjo përfshin Urën e Sidneit me 549,378 pjesë, e cila u deshën më shumë se 3,500 orë për t’u ndërtuar. Mozaiku i Shtëpisë së Operës së Sidneit është gjithashtu aty, dhe kjo pjesë përbëhet nga 303,719 kube dhe u deshën 1,058 orë për t’u përfunduar.

Dyqani përfshin gjithashtu një fabrikë minifigurash LEGO që ju lejon të personalizoni minifigurat tuaja, si dhe grupe me format të madh të krijuara me porosi që marrin frymëzim nga ikonat dhe arkitektura lokale.

Troy Taylor, Zëvendës President dhe Menaxher i Përgjithshëm i LEGO Australia dhe Zelanda e Re, komentoi: “Është një privilegj i madh të hapësh dyqanin më të madh LEGO në botë në Sidnei. Me opsione mbresëlënëse, përvoja kreative të lojës dhe një lëvizje lozonjare ndaj kulturës, Sydney i ri Dyqani do t’u ofrojë fansave LEGO dhe të gjitha moshave mundësinë për të zbuluar një gamë të gjerë produktesh LEGO dhe përvoja emocionuese dixhitale dhe fizike.”/KultPlus.com

Të ngjajshme