Jolie ofron 200.000 dollarë për betejën për barazi racore

6 Qershor, 2020 - 10:30 am

Pas valës së protestave kundër racizmit që kanë mbërthyer Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shumë të famshëm i janë bashkëngjitur kauzës për bamirësi. Kësaj liste i është shtuar së fundi edhe aktorja e famshme Angelina Jolie, e cila ka dhuruar 200.000 dollarë për Fondin e Drejtësisë Ligjore NAACP.

“E përkrah këtë fond në betejën për barazi racore dhe drejtësi sociale, si dhe për reformat urgjente në legjislativ”, ka thënë fituesja e çmimit “Oscar”. “Të drejtat nuk i përkasin një grupi për t’ia dhënë një tjetri. Diskriminimi nuk mund të tolerohet”, ka thënë Jolie.

“Shpresoj që të bëhemi bashkë si amerikanë dhe të adresojmë gabimet e thella strukturore në shoqërinë tonë”, ka shkruar ajo.

Përveç punës së saj si regjisore, Jolie është e përfshirë në punën si humaniste. Yje të tjerë që kanë dhuruar para në betejën kundër racizmit janë edhe Lena Dunham, Floyd Maywether e Harry Styles. Ndërkohë ylli televiziv, Kim Kardashian, ka bërë të ditur se kompanitë e saja të bukurisë do të ndihmojnë financiarisht Fondin e Drejtësisë Ligjore.

Njoftimi i saj vjen pasi tabloidi TMZ ka raportuar se bashkëshorti i saj, Kanye West ka dhuruar 2 milionë për familjet dhe avokatët e Ahmaoud Arbery, Brieonna Taylor dhe Floyd.

Të fundit

Të ngjajshme