Këngëtari James Blunt kujton kohën si ushtar në Kosovë në formën e një dokumentari (VIDEO)

30 Nëntor, 2023 - 10:07 am

Këngëtari i famshëm anglez James Blunt ka kujtuar kohën kur ka shërbyer si ushtar i NATO-s në Kosovë.

Ai ka vendosur ta sjellë këtë periudhë të jetës së tij në formën e një dokumentari që do të shfaqet në kinematë e Britanisë së Madhe më 6 dhjetor.

Në vitin 1999, Blunt doli vullnetarisht për t’u bashkuar me një skuadrilje të “Blues and Royals” duke u vendosur me NATO-n në Kosovë. Fillimisht e caktuar për të kryer misione zbulimi në kufirin Maqedoni-Jugosllavi, trupa e Blunt marshuan përpara vijave të frontit, duke lokalizuar dhe shënjestruar forcat serbe. Më 12 qershor 1999, trupa udhëhoqi forcën paqeruajtëse prej 30,000 ushtarësh të NATO-s nga kufiri i Maqedonisë së Veriut drejt Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës. Megjithatë, një kontigjent ushtarak rus kishte hyrë dhe kishte marrë kontrollin e aeroportit përpara mbërritjes së njësisë së tyre.

Gjatë detyrës së Blunt në Kosovë, ai kishte sjellë me vete kitarën e tij të lidhur në pjesën e jashtme të tankut të tij dhe ndonjëherë performonte për vendasit dhe trupat. Ndërsa ishte në detyrë atje shkroi këngën “Pa trimëri”. Blunt zgjati shërbimin e tij ushtarak në nëntor 2000, dhe u dërgua në Regjimentin e Kalorësisë Familjare në Londër, si anëtar i Gardës së Mbretëreshës. / KultPlus.com

Të ngjajshme