Kërkesë e lartë për veshjet që u përdorën nga personazhet e serialit “Squid Game”

24 Tetor, 2021 - 10:00 pm

Tutat e gjelbërta “Made in Korea” dhe tutat rozë të veshura nga personazhet “Squid Game”janë bërë shumë të kërkuara nga njerëzit, sidomos në Korenë e Jugut.

Një fabrikë veshjesh prej 500 metrash katrorë këtë javë punoi vetëm me materialet jeshile dhe rozë.

“Tetori është zakonisht një muaj i ngadaltë për industrinë e qepjes, por falë “Squid Game” kërkesa për qepje është rritur dukshëm”, tha pronari i fabrikës Kim jin-ja.

Pronari shpreson që porositë të zgjasin deri pas Halloween dhe këtë e sheh si mundësi shumë të mirë për të zgjeruar biznesin, shkruan Indianexpress.

Industria e veshjeve në Korenë e Jugut kishte qenë në rënie edhe para pandemisë me nivele më të larta duke e bërë të vështirë konkurrimin me Kinën, Vietnamin ose Indonezinë.

Shumë pronarë të bizneseve të vogla në Korenë e Jugut zgjeruan bizneset e tyre falë serialit “Squid Game”, i cili për një kohë të shkurtër u bë i njohur në mbarë botën./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme