Kina anulon ngjitjen pranverore në Everest për shkak të koronavirusit

15 Maj, 2021 - 6:57 pm

Kina për shkak të shqetësimeve të pandemisë ka vendosur ta anulojë sezonin pranveror 2021 të ngjitjes nga ana tibetiane të Mount Everestit, e cila cilësohet si maja më e lartë në botë, ka thënë të shtunën agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua,

Kjo agjenci ka cituar një njoftim të ditës së premte nga Administrata e Përgjithshme e Sportit, e cila vjen  pas një situate të rëndë pandemie, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova, përcjell KultPlus.

Kombi i Nepalit ka aq shumë mungesa të bombolave ​​të oksigjenit saqë u ka kërkuar malësorëve t’i kthejnë bombolat e boshatisura, teksa paraprakisht kishte lëshuar një leje për 408 alpinistë për të ngjitur Everestin në sezonin prill-maj, pas mbylljes së vitit të kaluar.

Ndërsa në të kundërtën, një total prej 21 alpinistësh kinezë kishin siguruar miratimin për ngjitjet e pranverës, ka shtuar kjo agjenci lajmesh.

Nga ana tjetër, të dielën e kaluar media shtetërore kineze ka thënë se Kina do të vendoste “një vijë ndarjeje” në samitin e Everestit, për të parandaluar përzierjen e alpinistëve nga Nepali dhe atyre që ngjiten nga ana e Tibetit, si një masë paraprake.

Përndryshe, Everesti  është ngjitur nga më shumë se 6,000 alpinistë që nga pushtimi i parë i tij nga Edmund Hillary dhe Sherpa Tenzing Norgay në vitin 1953, e ku të paktën 311 njerëz kanë vdekur në shpatet e këtij mali, i cili është i lartë 8,849 metra./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme