Kina po përjeton reshjet më të mëdha në 60 vitet e fundit, ekspertët: Moti ekstrem vetëm do të përkeqësohet

21 Qershor, 2022 - 10:20 am

Pjesë të Kinës jugore u goditën gjatë fundjavës nga reshjet më të mëdha në 60 vitet e fundit, mes paralajmërimeve nga ekspertët se moti ekstrem po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë.

Rrëshqitje të rënda dheu janë raportuar në të paktën shtatë provinca dhe shumë rrugë janë përmbytur, sipas mediave shtetërore. Në provincën jugperëndimore Guizhou, lumenj të fryrë u derdhën mbi rrugë, duke fshirë makina dhe shtëpi, treguan videot në mediat sociale, shkruan Ctv News, transmeton KultPlus.

Reshjet në Guangxi, Guangdong dhe Fujian arritën më të lartat që nga viti 1961, thanë të shtunën zyrat lokale të motit, pasi ato zona regjistruan një reshje mesatare prej 621 milimetrash (24.4 inç) në periudhën 46 ditore nga 1 maji dhe 15 qershori, sipas lajmeve shtetërore. Kjo shifër është e barabartë me më shumë se 90 për qind të mesatares mbarëkombëtare prej 672.1 milimetrash për të gjithë vitin 2021, bazuar në të dhënat e Qendrës Kombëtare të Klimës. / KultPlus.com

Në këtë foto të publikuar nga Agjencia Kineze e Lajmeve Xinhua, uji rrjedh nga një portë e Hidrocentralit Shuikou në provincën Fujian të Kinës juglindore, të hënën, 13 qershor 2022. (Lin Shanchuan/Xinhua nëpërmjet AP)

Të ngjajshme