King Charles III, mbreti i ri i Mbretërisë së Bashkuar

9 Shtator, 2022 - 12:30 pm

Në momentin që mbretëresha Elizabeth II vdiq, froni i kaloi menjëherë dhe pa ceremoni trashëgimtarit, Charles, ish Princit të Uellsit, shkruan BBC.

Por ka një sërë hapash praktike – dhe tradicionale – nëpër të cilat ai duhet të kalojë për t’u kurorëzuar Mbret.

Si do të quhet ai?

Ai do të njihet si Mbreti Charles III. Ky ishte vendimi i parë i mbretit të ri.

Ai mund të kishte zgjedhur nga cilindo nga katër emrat e tij – Charles Philip Arthur George, transmeton KultPlus.

Nuk është i vetmi që përballet me ndryshim titulli. Megjithëse ai është trashëgimtar i fronit, Princi William nuk do të bëhet automatikisht Princi i Uellsit – kjo do t’i jepet atij nga babai i tij.

Ai ka trashëguar titullin e babait të tij Duka i Cornwall-it – William dhe Kate tani titullohen Duka dhe Dukesha e Cornwall dhe Kembrixhit.

Ekziston edhe një titull i ri për gruan e Charles, Camilla, e cila bëhet bashkëshortja e Mbretit.

Ceremonitë formale

Pritet që Charles të shpallet zyrtarisht Mbret të shtunën. Kjo do të ndodhë në Pallatin St James në Londër, përballë një organi ceremonial të njohur si Këshilli i Aderimit.

Më shumë se 700 njerëz kanë të drejtë të marrin pjesë në teori, por duke pasur parasysh njoftimin e shkurtër, numri aktual ka të ngjarë të jetë shumë më i vogël.

Kreu i Komonuelthit

Charles është bërë kreu i Commonwealth, një shoqatë e 56 vendeve të pavarura dhe 2.4 miliardë njerëzve. Për 14 nga këto vende, si dhe në Mbretërinë e Bashkuar, Mbreti është kreu i shtetit. Këto vende, të njohura si mbretëritë e Komonuelthit, janë: Australia, Antigua dhe Barbuda, Bahamas, Belize, Kanada, Grenada, Xhamajka, Papua Guinea e Re, Shën Christopher dhe Nevis, Shën Lucia, Shën Vincenti dhe Grenadinet, Zelanda e Re, Solomon Ishujt, Tuvalu. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme