Kryeministri i Irlandës takohet me presidenten Osmani, shpreh mbështetje të plotë për rrugëtimin e Kosovës drejt BE-së

23 Qershor, 2022 - 2:33 pm

Në selinë e Bashkimit Evropian (BE), është mbajtur sot Samiti BE-Ballkani Perëndimor ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane diskutuan me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku, shkruan KultPlus.

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani ka mbajtur sot një fjalim të fuqishëm para liderëve ku me theks të veçantë foli për liberalizimin e vizave duke ju drejtuar shefave të BE-së: Unë jam e vetmja në tryezë që duhet të marr vizë.

Gjatë ditës së sotme, presidentja e vendit u takua me shumë personalitete të cilët shprehen hapur përkrahjen për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kryeministri i Irlandës, Micheal Martin ndau edhe një fotografi me presidenten Osmani në rrjetet sociale duke theksuar mbështetjen e Irlandës për Kosovën në rrugëtimin e saj për tu bërë pjesë e familjes më të madhe në botë.

“Takim i ngrohtë dhe konstruktiv me presidentin e Kosovës, Vjosa Osmani. Përsëris mbështetjen e Irlandës për Kosovën në rrugëtimin e tyre si pjesë e familjes më të madhe evropiane”, ka shkruar kryeministri Martin. / KultPlus.com

Të ngjajshme