Kurti në Prekaz: Lufta çlirimtare nuk mund të kujtohet, mendohet dhe as të paramendohet nga askush pa Jasharët

12 Qershor, 2022 - 11:32 am

Më 12 qershor në Kosovë kremtohet Dita e Çlimirit, u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara, shkruan KultPlus.

Gjatë ditës së sotme, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vizituar Prekazin, me ç ‘rast ka kujtuar edhe familjen Jashari.

Fjala e plotë e kryeministrit Kurti:

Lufta çlirimtare nuk mund të kujtohet, nuk mund të mendohet dhe as nuk mund të paramendohet nga askush pa Jasharët.

Tre breza luftuan tri ditë në atë që sot e dimë të gjithë ne dhe jo vetëm ne si epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Prekazi heroik është kryeqyteti i kryengritjes shqiptare andaj sot u themi të gjithë qytetarëve të Republikës, shqiptarëve mbarë, urime 12 Qershori, Dita e Çlirimit edhe e Paqes, e cila i ka rrënjët pikërisht këtu te sakrifica dhe flijimi i familjes së gjerë Jasharaj, me ç’rast nga 59 veta gjithsej, gjysma ishin fëmijë e gra krahë për krahë me komandantin, kryekomandantin Adem Jashari, bacën Shaban, Hamzën dhe të gjithë të tjerët aty.

Lavdia e tyre është e përjetshme ashtu sikurse edhe kujtimi ynë i pashlyeshëm. /KultPlus.com

Të ngjajshme