Larg nga lufta, një trupë cirku ukrainase argëton publikun në Francë

7 Korrik, 2022 - 7:00 pm

Brenda një tende cirku të mbushur plot në luginën Loire të Francës qendrore, akrobatja ukrainase Anastasiia Mazur kënaq turmën me rutinën e saj baletike nga një unazë e pezulluar, transmeton KultPlus.

Mazur, 31 vjeçe, u largua nga atdheu i saj disa javë pasi Rusia pushtoi, një nga afro një duzinë akrobate, kllounë, xhonglerë dhe konformistë që iu përgjigjën ofertës së një regjisori teatri francez për strehim dhe shansin për të organizuar një shfaqje për të rritur ndërgjegjësimin për luftën.

“Unë jam këtu dhe familja ime është në Gjermani,” tha Mazur në një intervistë mes provave. “Lufta nuk ndalet dhe ne duam që më shumë njerëz të dinë për të. Shpresoj se do të përfundojë së shpejti.”

Trupa e sapoformuar e ka quajtur veten ‘zirka!’, që do të thotë yll në ukrainisht. Disa lanë njerëzit e tyre të dashur në Ukrainë, të tjerë mbërritën me fëmijët e tyre dhe gjërat që mund të mbanin.

Shfaqja është një ekspozitë shprese dhe lirie, thonë organizatorët e saj. Në disa akte, interpretuesit veshin veshje kamuflazhi të stilit ushtarak dhe mbulohen me flamurin e tyre kombëtar.

“Shfaqja ka të bëjë me të treguar atë që po ndodh aktualisht në Ukrainë në një mënyrë të butë,” tha regjisori i skenës Gerard Fasoli. “Audienca mund të krijojë versionin e vet të historisë nga ajo që ne i japim.”

Vyacheslav Iroshnikov tha se ai kishte vuajtur nga largimi nga vendi i tij përballë agresionit rus. Në fund ai dhe shoqëruesi i tij, një koleg cirku, ikën me dy fëmijët e tij.

Gjysma ime (ishte) si ‘OK, duhet të qëndrosh’ dhe gjysma ime (tha) ‘OK, ti ke familjen, duhet ta mbash’./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme