Likaj: Mësuesit janë faktor kyç për emancipim shoqëror

7 Mars, 2021 - 10:30 am

Ministri në detyrë i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj me rastin e 7 marsit, ka uruar të gjithë mësuesit, duke theksuar se ata janë faktori kyq për emancipimin shoqëror, shkruan KultPlus.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Likaj ka shkruar se pikërisht kjo datë, 7 Marsi na përkujton marsin e 1887-ës, kur në Korçë u hap mësonjëtorja e parë shqipe nën drejtimin e Pandeli Sotirit.

Në ditën e tyre, 7 marsin, urojmë dhe nderojmë të gjithë mësuesit! Kjo datë na përkujton 7 marsin e 1887-ës, kur u hap…

Posted by Ramë Likaj on Saturday, March 6, 2021

7 Marsi na rikujton themelet e para të shkollës shqipe, mirëpo marset shënohen si festë që nga vit 196-të kur dhe shteti shqiptar i asaj kohe e kishte vendosur këtë për të përkujtuar hapjen e Mësonjëtores së parë Shqipe./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme