Mbahet koncerti ‘Trashëgimia Shpirtërore Rome’

8 Nëntor, 2021 - 12:50 pm

Është mbajtur koncerti me këngë dhe valle të vjetra autoktone “Trashëgimia Shpirtërore Rome”, organizuar në kuadër të ditës ndërkombëtare të gjuhës rome.

Me mbështetje të MKRS, ansambli më i vjetër rom në Ballkan “Durmish Aslano” është rikthyer në skenë pas 10 vitesh.

Këngët e vjetra, të shoqëruara nga muzika autoktone që konsiderohen trashëgimi për më  shumë se 200 vite, me një program shumë cilësor u prezantuan para qytetarëve në këtë koncert që u mbajt në Prizren.

Në këtë ngjarje morën pjesë, Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, Kryetari Prizrenit, Mytaher Haskuka, Deputeti Erxhan Galushi, zëvendësministri i MKRS, Sejnur Veshall dhe këshilltari i ministrit Onur Canhasi./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme