Me këngën ‘Behari i Lirisë’ nesër protesohet kundër patriarkatit që vret

7 Mars, 2021 - 9:04 pm

Kolektivi ‘Marshojmë S’festojmë’ një ditë para marshit të përvitshëm të 8 marsit kanë publikuar edhe këngën që do të këndohet në ditën e nesërme, shkruan KultPlus.

Në videon e publikuar është përdorur kënga e vjeteër shqipe ‘Behari i Lirisë’, teksti i së cilës është përshtatur nga Eli Krasniqi, posaqërisht për marshin.

Marshojmë s’festojmë këtë vit do të mbahet në 14 komuna të Kosovës nën sloganin ‘Patriarkati Vret’, me marshin kryesor në Prishtinë, kurse në komunat e tjera do të vendosen çarçafët në ndërtesat private dhe publike duke bërë thirrje kundër vrasjes dhe dhunës ndaj grave

‘Shoqe dhe shokë, bashkë-aktiviste/ë, gra e vajza ju ftojmë që nesër, prej orës 12:00, të marshojmë krahas njëra-tjetrës e njëri-tjetrit, nën jehonën e këngës “Behari i lirisë”. Kjo këngë e vjetër shqipe, me tekst të përshtatur nga Eli Krasniqi, le të jetë zëri ynë i shpresës, përbashkimit e rezistencës tonë kolektive.’, thuhet në njoftim.

Behari i lirisë

Dalngadalë po vjen behari,
dalëngadalë po na vjen
Po përmbyset patriarkati,
Liria vjen, liria vjen.
Ref:
Po na vjen po na vjen
Bota zien bota zien
S’ka pushtet që prapa ne na kthen
Ref:
Po na vjen po na vjen
Bota zien bota zien
Shtypjes suaj, fundi po i vjen

Çdo ditë t’lume, mëngjes herët
Qielli ngryset seç u nxi
Nuk durojmë ma padrejtësinë
Nuk durojmë, nuk durojmë.
Ref:
Nuk durojmë, do t’kërkojmë
Drejtësi dhe liri
Eni shoqe, në rrugë tani
Ref:
Nuk durojmë, do t’kërkojmë
Barazi dhe liri
Eni motra, në rrugë tani

Çonu t’gjitha na pret marshi
Po na pret, po na pret
Revolta jonë sot po jehon
Po jehon po jehon
Ref:
Eni shoqe dhe ju shokë
Tok e tok të marshojmë
Barazinë ne sot po e kërkojmë
Ref:
Eni shoqe dhe ju shokë
Të marshojmë tok e tok
Poshtë shtypja për jetë e mot. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme