Mjekja kosovare e papunë, vullnetarisht në ndihmë të kolegëve të saj

16 Mars, 2020 - 10:11 am

Tashmë të gjithë qytetarët janë solidarizuar për shkak të virusit korona, që ka prekur edhe vendin tonë.

Derisa sot janë shënuar edhe katër raste të tjera, duke çuar kështu numrin e të infektuarve në nëntë dhe Qeveria e Kosovës me rekomandim të Ministrisë së Shëndetësisë e ka shpallur gjendjen si të jashtëzakonshme.

Por, në vijën e parë qëndrojnë mantelbardhët, ata të cilët bëjnë në apel që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa vet janë duke kryer misionin e tyre të shenjtë, shpëtimin e jetëve.

Janë krijuar edhe grupe të ndryshme në të cilat kërkohet puna vullnetare e stafit mjekësor, ndërsa tashmë po lajmërohen edhe të rinjtë të cilët janë diplomuar në këtë lëmi.

Është Jehona Krasniqi, mjeke e përgjithshme, ajo e cila ka thënë se duke parë situatën, do t’iu del në ndihmë kolegëve të tyre.

Ky është postimi i saj

Une jam Jehona, mjeke e pergjithshme.

T’u e pa situaten, ofrohem si vullnetare mjeke me ndihmu ne menaxhimin e situates edhe me ju dal ne ndihme kolegeve tane kudo qe eshte nevoja.

Besoj se duhemi te gjithe te mobilizohemi, jemi shume mjeke papune edhe ndoshta mospervoja mundet me i frikesu organet kompetente me na angazhu, po besoj se me ni lider ne grup edhe me nje rregullore te dergume apo te postume ne forme elektronike se qysh me u sjell me rastet me COVID19, mundemi me ndihmu ne menaxhimin e situates.

Respekte e po shpresoje qe te gjithe jeni mire.

Jehona /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme