Aktori Sean Penn u bën thirrje SHBA-së dhe Polonisë që të furnizojnë Ukrainën me avionë në mes të sulmeve ruse

10 Mars, 2022 - 9:34 am

Sean Penn ka folur të mërkurën me shefin e stafit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Andriy Yermak.

Pas bisedës, aktori i cili ndodhet në Ukrainë që nga fillimi i luftës më Rusinë, shkroi në Twitter për nevojën e vendit për avionë.

“Sapo mora një telefonatë nga shefi i stafit të presidentit Zelensky, Andriy Yermak”, shkroi ai. “Diku në zinxhirin burokratik midis Shtëpisë sonë të Bardhë dhe qeverisë polake, avionët dëshpërimisht të nevojshëm nuk janë dorëzuar ende në Ukrainë. Zbulimi publik mund të gjejë pengesën”.

Ukrainasit prej ditësh kanë kërkuar ndihmë me furnizime që variojnë nga helmetat deri te municionet dhe avionët luftarakë, një kërkesë që Polonia dukej gati ta përmbushte pothuajse dy javë pas pushtimit të Rusisë.

Penn ‘eci me milje’ deri në kufirin e Polonisë më 28 shkurt nga Ukraina, ku ai ka filmuar një dokumentar për pushtimin e Rusisë.

I njëjti dënoi sulmet e presidentit rus Vladimir Putin dhe duartrokiti Zelenskyn për përgjigjen e tij ndaj konfliktit.

Aktori i “Fast Times at Ridgemont High” vazhdoi të lavdërojë popullin e Ukrainës dhe liderin e tyre për guximin që kanë.

Duhet theksuar që Putin nisi një sulm në Ukrainë më 24 shkurt. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme