MKRS: Ndërhyrjet e shumta synojnë kthimin e shkëlqimit të dikurshëm kulturor të Mitrovicës

16 Prill, 2022 - 1:01 pm

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, përmes një video të publikuar në llogarinë zyrtare në “Facebook”, ka paraqitur edhe ndërhyrjet restauruese dhe emergjente në asetet e trashëgimisë kulturore në Mitrovicë, shkruan KultPlus.

MKRS thotë se këto ndërhyrje janë bërë që t’i kthejnë shkëlqimin e dikurshëm të Mitrovicës.

“Rajoni i Mitrovices është ndër zonat më të pasura kulturore të Kosovës, por njëkohësisht edhe më të neglizhuara ndër vite”, thuhet në njoftim.

Ndërhyrje restaturuese e emergjente po zhvillohen në Shtëpinë e Islam Shipollit, Xhaminë e Mazhiqit, Bazilikën e Shën Pjetrit në Mitrovicë dhe Shtëpinë e Gani Sejdiut në Runik të Skënderajt.

Së shpejti pritet të nisin punimet edhe në Hamamin e qytetit në Mitrovicë, ndërsa në gjysmën e dytë të vitit do të vazhdohet me projekte të tjera. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme