NASA kap imazhin e diellit duke ‘buzëqeshur’

29 Tetor, 2022 - 12:32 pm

Një satelit i NASA-s kapi një imazh të asaj që dukej të ishte një model i lumtur fytyre në diell në fillim të kësaj jave, duke bërë që agjensia hapësinore amerikane të thoshte se dielli shihej “duke buzëqeshur”, transmeton KultPlus.

Agjensia publikoi imazhin të mërkurën në Twitter, duke shkruar: “Sot, Observatori Dinamik Diellor i NASA-s kapi diellin duke ‘buzëqeshur’. Të parë në dritën ultravjollcë, këto njolla të errëta në diell njihen si vrima koronale dhe janë rajone ku fryn era e shpejtë diellore. në hapësirë.”

Observatori Dinamik Diellor i NASA-s është një mision agjencie që synon të hetojë se si krijohet aktiviteti diellor dhe si nxit motin në hapësirë. E nisur për herë të parë më 11 shkurt 2010, anija kozmike e observatorit mat brendësinë e diellit, atmosferën, fushën magnetike dhe prodhimin e energjisë.

Që nga publikimi i saj, fotografia e NASA-s ka nxitur një mori përgjigjesh në internet, ku shumë prej tyre e krahasojnë imazhin me një kungull të gdhendur të Halloween-it, një luan dhe diell të paraqitur në shfaqjen për fëmijë Teletubbies.

Një përdorues u përgjigj: “A është kjo fytyra e njeriut të Stay Puf[t] marshmallow nga Ghostbusters?”

Një tjetër e krahasoi diellin me biskotat me çokollatë BN Mini që shfaqin edhe fytyra të buzëqeshura.

Pavarësisht pamjes së tij miqësore, ekspertët paralajmërojnë se vrimat koronale të diellit mund të nënkuptojnë një stuhi diellore që godet Tokën të shtunën. Spaceweather.com tha: “Mein [sic] i gëzuar po nxjerr një rrjedhë të trefishtë të erës diellore drejt Tokës.”

Stuhitë diellore janë një shumëllojshmëri shpërthimesh në masë dhe energji nga sipërfaqja diellore që nga ana tjetër deformon fushën magnetike të tokës. Si rezultat, këto stuhi rrisin dukshmërinë e dritave polare, të njohura edhe si aurora, në hemisferat veriore dhe jugore.

Të fundit

Të ngjajshme