займ на карту онлайн потребительский кредит

Në Peru zbulohet varreza me trupat e 220 fëmijëve, të therorizuar për “qejfin e perëndive”

29 Gusht, 2019 - 5:40 pm

Një varrezë masive me trupat e 220 fëmijëve është zbuluar në Peru. Të miturit dyshohet se janë sakrifikuar nga të rriturit rreth 5 shekuj më parë, për t’u bërë qejfin perëndive të asaj epoke.

Arkeologët në Peru kanë zbuluar atë që dyshohet të jetë sakrifica më e madhe e të miturve në histori. Trupat e 227 viktimave, fëmijë të moshave nga 5 deri në 14 vjeç, u gjetën në një varr masiv pranë qytetit bregdetar Huançako, në veri të kryeqytetit Lima.

Fëmijiët mendohet të jenë sakrifikuar rreth 500 vjet më parë. Arkeologët deklaruan për agjencinë e lajmeve “AFP” se disa nga trupat e rekuperuar kishin ende flokë dhe lëkurë pasi u zhvarrosën. Skeletet mbajnë shenja që tregojnë se të vegjlit janë vrarë në mot të lagësht dhe se janë varrosur duke qëndruar përballë detit, që do të thotë se janë sakrifikuar për t’iu bërë qejfin perëndive.

Viti i saktë i ekzekutimit të të miturve nuk dihet ende, por arkeologët dyshojnë se ai është kryer gjatë epokës së qytetërimit Çimu. Gërmimet ndërkohë vazhdojnë dhe specialistët deklarojnë se trupa të tjerë mund të gjenden në ditët në vazhdim.

“Është e pabesueshme kjo që u është bërë fëmijëve. Kudo që të gërmosh gjendet një trup tjetër”, deklaroi shefja e misionit të arkeologëve, Feren Kastijo. Zbulimi vjen thuajse një vit pasi skeletet e rreth 200 fëmijëve të tjerë u zbuluan në dy zona të tjera të vendit latin. /koha.net/KultPlus.com

Të ngjajshme