Nesër në Prishtinë organizohet ceremonia mortore për Nexhmije Pagarushën

8 Shkurt, 2020 - 1:40 pm

Nesër në Prishtinë do të organizohet ceremonia mortore për Bilbilin e këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha, shkruan KultPlus.

Ceremonia pritet të fillojë në oren 09:00 deri në orën 11:00, ku do të mbahen homazhet për nder të figurës së saj në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Më pas nga më pas nga 11:00-11:30 do të mbahet akademi përkujtimore në Teatrin Kombëtar.

Në 11:30 – 12:00 do të bëhet nisja e kortezhit nga Teatri Kombëtar duke parakaluar përgjatë sheshit “Nëna Terezë” dhe “Zahir Pajaziti” deri tek Hotel Grand.

‘Njoftojmë se të gjithë qytetarët mund të marrin pjesë në parakalimin e kortezhit, pastaj ceremonia e varrimit do të jetë private/familjare, thuhet në komunikatën e lëshuar për media nga Ministria e Arsimit Kulturës Rinisë dhe Sportit’. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme