займ на карту онлайн потребительский кредит

Nesër zgjedhjet në Itali, në garë 50 shqiptarë

19 Shtator, 2020 - 11:00 pm

Nesër në shtatë rajone do të Italisë do të zhvillohen zgjedhjet vendore. Në këto zgjedhje garojnë 50 kandidatë shqiptarë.

Në një lidhje për Ora News, nga Italia gazetarja Alba Kepi shprehet se politika “përveçse dashuri e vjetër”, për ne komunitetin shqiptar, është një nevojshmeri e zgjidhjes së shumë halleve që nga e drejta e nënshtetësisë, e njohjes së pensioneve, e lehtësimit të praktikave burokratike për emigrantët; e mësimit të gjuhës shqipe kudo që mundemi, e integrimit e gjithë përfshirjes me strategji konkrete në çdo fushë.

Kjo është një fundjavë e rëndësishme në Itali. Votohet dhe për referendum kushtetues për reduktimin e numrit të parlamentarëve nga 630 në 400 deputatë, e nga 315 në 200 senatorë./diasporashqiptare/ KultPlus.com

Të ngjajshme