Nga sulmi tragjik në shkollën e Finlandës, në mesin e të plagosurve edhe një vajzë shqiptare nga Kosova

2 Prill, 2024 - 8:59 pm

Ministria e Punëve të Jashtme ka konfirmuar se në mesin e të plagosurve nga një sulm në një shkollë të Finlandës gjendet edhe një vajzë shqiptare nga Kosova.

Ambasada e Republikës së Kosovës në Stokholm ka njoftuar se është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet vendase dhe me familjen e vajzës së plagosur, dhe se në vazhimësi do të njoftoj për të rejat lidhur me këtë ngjarje tragjike.

Më poshtë gjeni komunikatën e plotë të MPJ:

Të nderuar qytetarë,

Në lidhje me ngjarjen tragjike që ndodhi sot në qytetin Vanta/Finlandë, respektivisht shkollën Viertola, ku u vra një person dhe dy të tjerë u plagosën, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës nëpërmjet Ambasadës së Republikës së Kosovës në Stokholm ka arritur që të konfirmojë nga familjarët se në mesin e të plagosurve është edhe një vajzë shqiptare nga Kosova.

Ambasada e Republikës së Kosovës në Stokholm është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet vendase dhe me famijen e vajzës së plagosur dhe ka ofruar ndihmën e saj sipas udhëzimeve të pranuara nga MPJD.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës do t‘ju mbajë të informuar sapo të pranojë dhe konfirmoj informatat e reja që ndërlidhen me këtë ngjarje tragjike./KultPlus.com

Të ngjajshme