Një burrë përballet me 12 vjet burg për gërmim në varreza

9 Janar, 2021 - 3:27 pm

Një burrë nga Utahu ka gërmuar në varrezat në parkun Yellowstone për të gjetur thesarin e quajtur “Forrest Fenn”, e që ishte një arkë e mbushur me ar dhe xhevahire që ishte fshehur në SHBA.

52-vjeçari Rodrick Dow Craythorn mund të shkojë në burg për 12 vjet për këtë veprim, sipas prokurorëve. Ai është deklaruar fajtor nën akuzën e gërmimit të burimeve arkeologjike dhe dëmtimit të pronës së SHBA-së, ka thënë Zyra e Prokurorit të SHBA-së, ndërsa për të vendoset në mars.

Craythorn ishte gjetur duke gërmuar në varrezat historike Fort Yellowstone, mes 1 tetorit 2019 dhe 24 majit 2020, në përpjekje për të gjetur thesarin.

Varreza në të cilën përfshihet gjithsej 35 varre, datojnë nga viti 1888 deri në 1957, për ushtarët, punonjësit civilë të ushtrisë dhe të afërmit e ushtarëve, shkruan CNN.

Fenn, një koleksionues i gjërave antike, kishte fshehur një arkë të bronztë të mbushur me ar dhe xhevahire në vlerë 1 milion dollarë, diku në Malet Shkëmbore. Ai kishte publikuar disa të dhëna për lokacionin e thesarit në një poemë në autobiografinë e tij në vitin 2010.

Njerëz nga tërë bota kanë kërkuar për thesarin dhe të paktën dy kanë vdekur gjatë kërkimit. Qershorin e kaluar, Fenn deklaroi se një burrë që donte të mbetej anonim kishte gjetur thesarin. Fenn vdiq në shtator 2020 në moshën 90-vjeç.

Një 32-vjeçar, student i mjekësisë nga Miçigani zbuloi dhjetorin e kaluar se kishte gjetur thesarin. /Koha/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme