Një nga makinat e preferuara të Mbretëreshës Elizabeth shitet për çmimin marramendës

29 Nëntor, 2022 - 8:00 pm

Një nga makinat e preferuara të Mbretëreshës Elizabeth, Jaguar X-Type Estate, u shit në një ankand nga Historics Auctioneers për 50,000 €.

Ankandi nga Historics Auctioneers u zhvillua në ndërtesën Mercedes World në Wembridge, Angli. Duke folur për Daily Telegraph, drejtuesi i ankandit James Good tha: “Ishte emocionuese të ofrosh makinën e Mbretëreshës Elizabeth për shitje. Ne jemi të emocionuar, gjithashtu jam i sigurt se edhe pronari i ri. Është një makinë shumë e koleksionueshme… Është krejtësisht unike”.

Sipas njoftimit të kompanisë, “nga viti 2004 deri në vitin 2009, X-Type Estate nuk ishte një model i dëshirueshëm, por kush do ta kishte menduar se ky do të ishte një nga automjetet e përdorura nga Mbretëresha Elizabeth II. Ai ka dy opsione karburanti me motorin më të madh për benzinë.”

Makina e preferuar e mbretëreshës ka përshkuar shumë pak kilometra dhe është në gjendje të shkëlqyer, siç dëshmon historiku i mirëmbajtjes së veturës./abcnews.al/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme