OBSH: Një e treta e grave në botë janë viktima të dhunës fizike, pandemia e ka rënduar gjendjen

9 Mars, 2021 - 7:27 pm

“Një e treta e grave në botë janë viktima të dhunës fizike, veçanërisht seksuale”, paralajmëroi të martën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sipas së cilës pandemia vetëm sa e përkeqëson situatën.

Rreth 736 milionë vajza dhe gra mbi moshën 15-vjeçare janë sulmuar.

“Dhuna ndaj grave është një e keqe endemike në të gjitha vendet dhe të gjitha kulturat dhe dëmton miliona gra dhe familje,” paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Megjithëse nuk ka prova të forta deri më tani, ndikimi negativ i pandemisë që zgjat deri në një vit është i qartë, duke detyruar qindra miliona njerëz të qëndrojnë në shtëpi dhe duke shkaktuar krizën ekonomike globale”, tha Claudia Garcia-Moreno, bashkautore e raportit.

“Ne e dimë se situata e shumë grave është përkeqësuar dhe se 641 milionë gra ose 26 për qind e të gjithë njerëzve mbi moshën 15-vjeç, kanë qenë viktima të dhunës së partnerit”, tha ajo, raporton France Press.

“Kjo situatë ka kapur gratë që janë abuzuar tashmë. Papritmas ato janë akoma më të izoluara dhe në praninë e vazhdueshme të një partneri i cili po i abuzon ato. Përveç kësaj, vështirësitë financiare dhe stresi për shkak të fëmijëve në shtëpi dhe probleme të tjera në lidhje me pandeminë mund të shkaktojnë dhunë të re”, shtoi ajo./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme