Osmani: E kemi borxh mirënjohjen për Jasharajt ta bartim brez pas brezi

6 Mars, 2021 - 9:58 am

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, në ditën e dytë të Epopesë së UÇK-së, ka bërë homazhe te varrezat e familjes Jashari në Prekaz.

“Jemi këtu në Prekaz, në vendin që e bëri bashkë një komb të tërë në kauzën për çlirim”, ka thënë Osmani.

Ajo e cilësoi sakrificë sublime rënien heroike të kësaj familjeje që çoi eventualisht në lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

“Por, e kemi borxh që kujtesën historike, mbi të gjitha ndjenjën e mirënjohjes së thellë ta bartim brez pas brezi”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme