Pamje piktoreske të hënës rozë, fenomeni që përsëritet dy herë në vit (FOTO)

28 Prill, 2021 - 12:12 pm

Më 26 prill ka ndodhur fenomeni i hënës rozë, hëna e katërt e plotë për këtë vit, por padyshim një ndër më të veçantat.

Pamja mahnitëse e saj, me ngjyrën dhe shkëlqimin e fuqishëm  ndodh për arsye se ajo në këtë pikë gjendet afër tokës, për vetëm 360000 km/h ose 24000 milje, shkruan BBC, përcjellë KultPlus.

Shfaqja e saj ka bërë që njerëzit të kapin foto mjaft piktoreske nga vendet më të famshme të botës siç janë: Statuja e Lirisë, linjat teleferike të Londrës, ndërtesat perandorake të Nju Jorkut.

Hëna rozë e këtij prilli është fenomen që përsëritet vetëm dy herë në vit. Data tjetër e shfaqjes së saj paraparë nga ekspertët botërorë është poashtu data 26 e muajit tjetër. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme