“Parada e shqiptarëve” vjen në Shqipëri në 111-vjetorin e pavarësisë

13 Nëntor, 2023 - 11:00 am

Festat e Nëntorit do të vijnë ndryshe këtë herë me shqiptarët e mbledhur nga e gjithë Diaspora, që do të bashkohen në paradën e traditës në 28 Nëntor, në Sheshin “Skënderbej” në Tiranë.

Kryeministri Edi Rama solli sot në vëmendje disa prej aktiviteteve që do të organizohen për 111-vjetorin e Pavarësisë.

Rama tha se përveç paradës së traditës në 28 Nëntor do të zhvillohet edhe koncerti “Folk Fest”, ku e gjithë shqiptaria do të ngjitet në skenë me pjesëmarrjen e grupeve nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Arbëreshët.

Për herë të parë vjen në kryeqytetin shqiptar, “Parada e shqiptarëve”. Pas 15 vitesh organizimi në New York, Parada rikthehet aty ku janë rrënjët e saj, në Shqipëri. Aktiviteti do të zhvillohet më 28 Nëntor në bashkëpunim me “Albanian Roots”./ atsh / KultPlus.com

Të ngjajshme